Kategorie

Popularne artykuły

Pozostałe


Mikołajki w Polsce i na świecie

Nasze państwo jest być może jednym z niewielu państw, w którym dalej obchodzi się Mikołajki, czyli dzień ku czci świętego Mikołaja. Wbrew zachodnich przyczyn, płynących zwłaszcza ze Stanów Zjednoczonych, Mikołajki są w naszej świadomości o wiele bardziej oczywistą okazją do obdarowywania prezentami niżeli w dzień wigilii Bożego Narodzenia. Święty Mikołaj był biskupem Miry i już od IX wieku szóstego grudnia świętuje się jego dzień nie tylko w katolicyzmie, lecz i w wyznaniu prawosławnym.

Swego czasu uważano go również za patrona młodszych pokoleń. O ważności tego święta w katolickiej tradycji Polski niech oznacza zjawisko, iż do 19. wieku był to dzień wolny od roboty. Zaś tradycja, że takiego dnia święty zapewnia prezenty mikołajkowe, pozostała zapoczątkowana już w średniowieczu. Tradycja pochodzi od francuskich sióstr zakonnych, jakie 6 grudnia zostawiały pod drzwiami ubogich dzieciaków paczki z owocami. Później obyczaj się przekształcił i ktoś z pełnoletnich przebierał się za świętego Mikołaja oraz rozdawał podopiecznym prezenty. Dużo bardziej współczesną tradycją jest podkładanie prezentów nocą pod poduszkę, gdy dzieci jeszcze śpią. W szkołach także organizuje się takowego dnia Mikołajki dla dzieciaków. Najczęściej w młodszych klasach rodzice zbierają budżet oraz angażują znajomego, któż w stroju Mikołaja rozda dzieciom prezenty. Starsze dzieciaki losują osobę, jaką będą miały obdarować oraz szóstego grudnia wymieniają pomiędzy sobą prezenty mikołajkowe.

Przywiązanie do tej tradycji jest tak modne, że nawet w miejscach pracy dzień świętego Mikołaja jest w jakikolwiek sposób celebrowany. Czasem nawet firmy wynajmują osobę, jaka przebiera się za Mikołaja a dodatkowo rozdaje pracownikom słodycze albo malutkie upominki.Powiązane słowa: