Kategorie

Popularne artykuły

Pozostałe


Koniec roku szkolnego - co z dziećmi?

Dzieciaki przeważnie z wytęsknieniem oczekują zakończenia roku szkolnego a także 2 miesięcy wolnych od szkoły. W odróżnieniu do swoich rodziców, dla których czas wakacyjny to nie lada komplikacja, jak i wyzwanie logistyczne. Dopóty dzieci mają lekcje w szkole, od poniedziałku do piątku w zdefiniowanych porach, prościej jest się zorganizować.

Natomiast sezon wakacyjny psuje cały ustalony zwyczaj i niemal codziennie trzeba się namyślać, co zrobić z podopiecznymi, ażeby miały pieczę oraz ażeby się nie nudziły. Problem jest mniej uciążliwy, jeśli jeden z rodziców nie jest aktywny zawodowo, albo działa w wolnym zawodzie i swoją pracę jest w stanie wykonywać z domu. Jednakże największym wyzwaniem czas wakacji jest dla rodzin, w których oboje opiekunowie pracują zawodowo w zewnętrznym biurze. Dla nich te dwa miesiące generują potrzebę znalezienia każdego dnia kogoś, kto zaopiekuje się dzieciakami jak również będzie z nimi w domu. Jednakże sytuacja, w której najmłodsi spędzają praktycznie całe wakacje w miejscu zamieszkania, nie jest rozwiązaniem najlepszym, gdyż przy pięknej letniej pogodzie nie można zobowiązać najmłodszych do pozostawania wciąż w czterech ścianach.

Dlatego coraz więcej samorządów lokalnych wychodzi przeciwko potrzebom aktywnych zawodowo opiekunów, i w okresie letnim miejskie władze jak również kluby rekreacyjne organizują liczne zajęcia dla dzieci. Oferta tych zajęć jest zwykle nadspodziewanie rozbudowana. Każdy DK albo młodzieżowy DK proponuje letni pakiet, zazwyczaj w postaci opieki dziennej. Półkolonie to forma grupowego odpoczynku dla dzieciaków, w pobliżu ich domu, w trakcie którego spędzają one energicznie czas i są pod permanentną pieczą, a po południu są odbierane przez rodziców i wracają do domów.

Dzięki temu opiekunowie mają możliwość bez stresu zarobkować i nie martwić się wtedy o swoje dzieciaki. Letnie zajęcia dla dzieci oferują też niektóre szkoły.Powiązane słowa: