Kategorie

Popularne artykuły

Pozostałe


Czy fajerwerki poza Sylwestrem są legalne?

Koncert, wesele bądź urodziny - każda jedna okazja do postrzelania fajerwerków, puszczania petard czy puszczania chińskich lampionów poza Sylwestrem oraz Nowym Rokiem jest idealna. Ale czy jest legalna? Teoretycznie, wedle polskiego prawa użycie materiałów pirotechnicznych jest niedopuszczalne poza Sylwestrem oraz Nowym Rokiem.

Zaledwie w te dwa dni jesteśmy w stanie legalnie puszczać fajerwerki, bez żadnych pozwoleń a ponadto oddać się pirotechnicznym pokazom oraz niesamowitym widokom. Nie mniej jednak, właściwie każdy z nas uwielbia postrzelać z różnorakich okazji. Coraz to częściej z przyjęciem weselnym wiąże się pokaz fajerwerków na cześć młodej pary. W rzeczy samej sami nowożeńcy nie mogą podjąć owego przedsięwzięcia, lecz raptem profesjonalna firma, która organizuje pirotechniczny pokaz. Jak to jest z legalnością takiego wariantu pokazów? Okazuje się, że za każdym razem, kiedy planowany jest owego rodzaju pokaz fajerwerków – dobrze jest mieć w posiadaniu zezwolenie. Zakaz korzystania z materiałów pirotechnicznych w rejonach publicznych nie obowiązuje po otrzymaniu zezwolenia organu władzy miejscowości, w której to zechcemy strzelać fajerwerki.

Żeby zdobyć takiego rodzaju pozwolenie, trzeba dokonać kilka warunków, dla przykładu podać krótki opis, gatunek i ilość używanego materiału pirotechnicznego. Niestety kwestia niezwykle komplikuje się w przypadku tzw. chińskich lampionów. Stanowią one nie tylko zagrożenie pożarowe, lecz też są zagrożeniem dla ruchu lotniczego.

Aby legalnie wypuścić je w powietrze, potrzebna jest akceptacja Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej w Warszawie. Głośna impreza jest w stanie sporo kosztować organizatorów. Za hałas spowodowany wybuchem petard można spodziewać się mandatu karnego lub wniosku do sądu o ukaranie grzywną do 5 tys. zł. Za odpalenie petard bez wymaganego zezwolenia zagraża mandat do 500 zł.Powiązane słowa: